Spotkanie inauguracyjne projektu HydroCOAL Plus

28 czerwca 2018r. w  kopalni doświadczalnej  „Barbara” Głównego Instytutu Górnictwa  odbyło spotkanie inauguracyjne partnerów  projektu o  nazwie „Opracowanie i demonstracja technologii hydro-otworowej dla poprawy konkurencyjności eksploatacji węgla brunatnego na świecie i ograniczenia jej wpływu na środowisko”, akronim:  HydroCOAL Plus.

Projekt, finansowany ze środków Funduszu Badawczego Węgla i Stali ma charakter demonstracyjny, a jego celem jest przetestowanie innowacyjnej technologii hydro-otworowej eksploatacji węgla brunatnego poprzez przeprowadzenie testów w warunkach złoża Bełchatów. To nowatorskie rozwiązanie  wykorzystuje w procesie wydobycia zastosowanie technologii otworowej i strumienia wody pod wysokim ciśnieniem.

W spotkaniu inauguracyjnym udział wzięli przedstawiciele konsorcjum:  GIG, PGE GÓRNICTWO I ENERGETYKA KONWENCJONALNA S.A., POLTEGOR – Instytut Górnictwa Odkrywkowego oraz  Uniwersytetu Technicznego Akademii Górniczej TU BAF FREIBERG, a także przedstawiciele firm będących podwykonawcami projektu: Consult-Mine Katowice i SIGMA. W spotkaniu uczestniczył również Lucas Janssen, przedstawiciel Funduszu Badawczego Węgla i Stali.

Wiele krajów w Europie wykorzystuje  węgiel brunatny i posiada jego duże zasoby. Wiele złóż, szczególnie na terenach  zurbanizowanych może być wykorzystanych w sposób niekonwencjonalny  - mówi kierownik projektu profesor Józef Dubiński. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało nam się zawiązać  konsorcjum w takim partnerstwie, bo możemy zrealizować projekt, który ma charakter wybitnie aplikacyjny.  

Zakres projektu obejmuje badania laboratoryjne węgli brunatnych i skał otaczających, analizę stateczności górotworu i utrzymania stropu, podsadzanie wyeksploatowanych kawern, analizę technicznej wykonalności i ekonomicznej opłacalności kopalni hydro-otworowej, kompleksową analizę ryzyka oraz określenie wpływu technologii na środowisko. W testach „demonstratora” wykorzystany zostanie poligon doświadczalny KD „Barbara”.

+ 48-32-259-2000