Profesor Janusz Kompała z GIG został powołany w skład Międzyresortowej Komisji

Profesor Janusz Kompała z Głównego Instytutu Górnictwa został powołany w skład Międzyresortowej Komisji do Spraw Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy. 

Stosowne zapisy  ukazały się  w nowym  rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów (Poz. 1730),  które ukazało się 12 września  2017. Jest to wyraz uznania dla kompetencji i  pana doktora Kompały, który jest członkiem Komitetu Akustyki PAN oraz cenionym ekspertem w zakresie hałasu i drgań.  W Głównym Instytucie Górnictwa pełni funkcję kierownika Zakładu Akustyki Technicznej i Techniki Laserowej, w którym  prowadzone są badania obciążenia terenów oddziaływaniem hałasu komunikacyjnego lub przemysłowego, wykonywane są mapy akustyczne oraz Oceny Oddziaływania na Środowisko, badania aktywności akustycznej maszyn, ale też badania stanu oddziaływania drgań mechanicznych na konstrukcje budynków i budowli oraz wpływu czynników wibroakustycznych na ludzi.

Najwyższe dopuszczalne stężenia (NDS), którymi zajmować się będzie komisja, to średnia wartość stężenia fizycznego czynnika szkodliwego dla zdrowia, którego oddziaływanie na pracownika w ciągu ośmiogodzinnego dobowego i przeciętnego tygodniowego wymiaru czasu pracy, przez okres aktywności zawodowej nie powinno spowodować ujemnych zmian w stanie zdrowia.  Jeżeli w środowisku pracy występują  krótkoterminowe stężenia przekraczające NDS, wówczas ze względu na bezpieczeństwo pracujących, powinny być podjęte działania prewencyjne.

Wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń chemicznych i pyłowych oraz natężeń fizycznych czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy określa nowe rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej. W załącznikach do rozporządzenia zamieszczony jest wykaz wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń chemicznych i pyłowych czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy, obejmujący 524 substancje chemiczne i 19 rodzajów pyłów oraz określone są  wartości najwyższych dopuszczalnych natężeń, m.in. dla hałasu, drgań, mikroklimatu, promieniowania optycznego i pola elektromagnetycznego.

+ 48-32-259-2000