Międzynarodowe Centrum Doskonałości w zakresie metanu z kopalń węgla

Europejska Komisja Gospodarcza (United Nations Economic Commission for Europe, UNECE) przyznała Głównemu Instytutowi Górnictwa prowadzenie Międzynarodowego  Centrum Doskonałości w zakresie  metanu z kopalń węgla (International Centre  of  Excellence on Coal Mine Methane).  UNECE  to jedna z komisji regionalnych Organizacji Narodów Zjednoczonych, której zadaniem jest rozwijanie współpracy gospodarczej oraz  promowanie i wdrażanie zrównoważonego rozwoju.

Problemy związane z metanem z kopalń węgla kamiennego są niezwykle ważne, zarówno ze względów bezpieczeństwa górników, jak i z powodów środowiskowych i gospodarczych. Dlatego światowym wyzwaniem dla nauki i praktyki  górniczej jest  opracowanie i wdrożenie  efektywnych metod jego ujmowania oraz wykorzystania. Metan to gaz niezwykle groźny dla podziemnego środowiska pracy, ale także  jeden z najbardziej aktywnych  gazów cieplarnianych

W polskich kopalniach węgla kamiennego od wielu lat następuje rozwój technik odmetanowania podziemnego oraz gospodarczego wykorzystania ujętego metanu w instalacjach ciepłowniczo-energetycznych. Obecnie znanych jest wiele metod rozpoznawania tego zagrożenia, opracowane zostały także nowoczesne systemy jego monitorowania –  metanometria indywidualna i automatyczna, ale nadal jest to problem  otwarty.

Wielką rolę w profilaktyce metanowej odgrywa proces projektowania eksploatacji w silnie metanowych partiach złoża, który musi  być  poprzedzony prognozą wielkości wydzielania metanu do środowiska pracy oraz  określeniem niezbędnej efektywności odmetanowania, adekwatnego do zakładanej wielkości dobowego wydobycia ze ściany. Eksperci GIG są zdania, że kluczem dla postępu w zakresie zwalczania zagrożenia metanowego jest zapewnienie większej efektywności odmetanowania, a więc opracowanie nowych technologii w tym zakresie.

Powierzenie Instytutowi prowadzenia międzynarodowego centrum  jest wyrazem uznania dla doświadczenia i kwalifikacji jego kadry naukowej, ale też powinno przyczynić się do aktywnego rozwijania prac i badań w zakresie odmetanowania pokładów węgla. Centrum jest wielką szansą  dla rozwoju międzynarodowej współpracy  w obszarze problematyki metanowej oraz transferu polskiego know-how do innych górniczych krajów świata.

+ 48-32-259-2000